Co z moją spółką LTD po brexicie?

Utworzono: 2020-02-10
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-21
Liczba odwiedzin posta: 2548

Po wielu latach pisania artykułów o tym jakie są możliwe scenariusze "Brexitowe" przyszło mi w końcu napisać co będzie ze spółkami LTD po fakcie wyjścia Anglii z Unii.
No właśnie, czy samej Anglii, czy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii?
Czas pokaże czy Walia, Szkocja lub Irlandia nie będą chciały "pozostać w bezpośrednim kontakcie z UE". Tym bardziej teraz, gdy mówi się o ogromnych karach do zapłacenia wobec Unii Europejskiej.
Skupiając się na celu tego artykułu, i nie pisząc dzisiaj o nowych możliwościach czy kierunkach optymalizacji, chcę przekazać bezpośrednie informacje osobom posiadającym biznes w Anglii w formie spółek LTD lub pracujących na brytyjskim etacie.
Informacja dotyczy podejścia brytyjskiego rządu, urzędów do obcokrajowców zakładających firmy w Anglii, zatrudniających pracowników na angielskich etatach.
Póki co Anglia jest pierwszym krajem dobrowolnie opuszczającym Unię Europejską. Zrobiła to między innymi dlatego, że obecna forma Unii Europejskiej nie spełnia jej oczekiwań. Dalej będą szukać formy unii gospodarczej dbając o swobodny przepływ kapitału, towarów i usług. Natomiast element swobodnego przepływu ludzi nigdy nie został spełniony, podobnie jak przyjęcie waluty Euro.
Brytyjskiemu rządowi zależy na tym aby utrzymać status gospodarczej potęgi i nie leży w ich interesie zamykanie spółek LTD obcokrajowcom, czy ograniczanie swobody działania.
W angielskich mediach jedna z największych organizacji handlowych British Chambers of Commerce wywiera naciski na rząd odnośnie zachowania łagodnej formy opuszczenia UE. Brytyjczycy zapewniają, że w ich interesie leży zachowanie wszelkich praw i przywilejów przedsiębiorców. Ich zdaniem nie będzie żadnych poważnych zmian w 2020 roku, poza oczywistymi związanymi z podatkiem VAT czy prawem pracy.
Anglia nadal będzie poszukiwała formy Unii Gospodarczej z resztą europy, jednak bedą to najprawdopodobniej osobne dopracowane szczegółowe umowy, które według zapewnień, mają przynieść większe korzyści każdej ze stron.
Od kilku miesięcy przed ogłoszeniem brexitu odczuwamy nasilone zainteresowanie systemem gospodarczym, który również za rok lub maksymalnie dwa nie będzie miał obowiązku wymiany informacji podatkowej z pozostałymi krajami unii europejskiej.
Anglia wyszła z szeregów Unii Europejskiej ale prawo unijne przestanie w niej obowiązywać najprawdopodobniej od 2021 roku lub później. Jest więc okres przejściowy, który będzie trwał przynajmniej do końca 2020 roku.

Jakie nastąpią zmiany dla osób korzystających ze zwolnienia z opłacania obowiązkowych składek na ZUS w Polsce?
Jeżeli spełniasz 3 poniższe warunki:
1. Jesteś zatrudniony w Anglii.
2. Masz aktywną działalność gospodarczą w Polsce.
3. Posiadasz certyfikat A1, który poświadcza podleganie pod ustawodawstwo brytyjskie.
To jesteś zwolniony z opłacania składek na Polski ZUS i legalnie możesz ich nie opłacać nadal prowadząc działalność gospodarczą w Polsce. Z początkiem 2021 roku ta korzyść przestanie dla Ciebie istnieć. Już dzisiaj osoby, którym wyrabiamy certyfikaty A1 dostają od urzędów informację zwrotną, że nie otrzymają ich na 2021 rok. Osoby, którym A1 kończy się w drugiej połowie 2020 roku nie bedą już mogły go przedłużyć na kolejne pół roku. Dokument A1 nie będzie po prostu wydawany, chyba, że wnioskujemy za okres wsteczny lub wsteczny z bieżącym.

Co możesz z tym zrobić? Masz kilka możliwości:
1. Znaleźć inny kraj w Unii Europejskiej w którym jesteś w stanie spełnić powyższe warunki.
2. Zamknąć działalność gospodarczą w Polsce, wtedy nie będziesz mieć już obowiązku opłacania składek na ZUS w Polsce i świadczyć usługi lub sprzedawać towar z zagranicznej firmy (np: brytyjskiej lub maltańskiej spółki LTD).
3. Opłacać obowiązkowe składki na ZUS,

Jakie nastąpią zmiany dla osób chcących otrzymywać emeryturę z UK?
Żadne, ponieważ będąc zatrudnionym w Anglii, możesz nadal pracować w Anglii. Pracodawca nadal będzie odprowadzać za Ciebie składki, które zagwarantują Ci świadczenie emerytalne, póki co 6 razy większe niż w Polsce. 

Jakie nastąpią zmiany dla osób korzystających ze zdrowotnej Karty EHIC?
Czym jest karta EHIC i jak działa pisaliśmy w artykule dostępnym tutaj. Kartę będziesz mógł używać w Polsce i każdym innym kraju unijnym do końca 2020 roku lub dłużej, to zależy czy definitywnie 31 grudnia 2020 roku Anglia będzie już gotowa funkcjonować samodzielnie poza strukturami UE.

Jakie nastąpią zmiany dla osób prowadzących biznes ze spółki LTD w innych krajach UE?
Jeżeli spełniasz 3 poniższe warunki:
1. Masz firmę w Anglii.
2. Sprzedajesz towar lub usługi.
3. Nie masz firmy w Polsce.
To na razie twoja sytuacja nie ulegnie zmianie. Oczywiście zmiany typu wprowadzenie ceł, są normalne jeżeli będziesz importować towar z Anglii. Część firm natomiast importuje towar z innego kraju unijnego do Polski i w Polsce jest on sprzedawany. Nigdy nie trafi na wyspy. Zmiany nie nastąpią na pewno do 31 grudnia 2020 roku.
Z pewnością za jakiś czas Anglia będzie wprowadzała zmiany w zakresie funkcjonowania spółek w Unii Europejskiej. Również Unia będzie chciała dokładniej unormować prawo spółek ale obie strony będą zmuszone respektować dobro przedsiębiorcy, który ma prawo wyboru formy prowadzenia biznesu. Mając na uwadze dotychczasowe ułatwienia ze strony rządu i urzędów brytyjskich, które miały miejsce do tej pory (np: co roku wyższe kwoty wolne od podatku, bardzo długie terminy na złożenie rozliczeń podatkowych i na opłacenie podatków, korzystne opodatkowanie dywidend, z pełnym szacunkiem i dużo wcześniejszym powiadomieniem przeprowadzanie kontroli przez urzędy brytyjskie) prawo podatkowe musiałoby się zmienić diametralnie aby przedsiębiorcy nagle chcieli zrezygnować z prowadzenia "namiastki raju podatkowego" jakim jest spółka LTD.


Dziękujemy za sugestie kolejnych pytań, dzięki którym tworzymy bazę wiedzy dla Państwa.
Z Wyrazami Szacunku
Sebastian Drozd Obsługa spółek LTD (UK i Malta)
Grupa spółek www.drozd.biz

telefon główny: 888 838 848 e-mail: sebastian@drozd.biz konsultacje: (PL)-Szczecin, Wrocław i Katowice,
(UK)-London i Liverpool, (IT)-Milano



Powrót