Podatek, którego prawie nikt nie zauważył

Utworzono: 2021-06-01
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-01
Liczba odwiedzin posta: 747

Mówi się, że kryzys dopiero nadchodzi i to wielkimi krokami.
Rząd zaciekle szuka nowych źródeł dochodu, czyli kolejnych możliwości na wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni przedsiębiorców. Gdyby każdy podatek przypadał na jedną kieszeń, musielibyśmy w spodniach mieć ich kilkadziesiąt.

Strach przed nowością
Z dniem 1 stycznia 2019 roku w życie wszedł nowy próg podatkowy nazwany eufemistycznie daniną solidarnościową. Na chwilę obecną ten rodzaj podatku obejmuje najbogatszych Polaków, a obowiązek jego zapłaty dotyczy osób fizycznych zarabiających powyżej 1 000 000 zł rocznie. Na dzień dzisiejszy jego stawka wynosi 4% podstawy obliczenia tej daniny.
Pierwotnie danina solidarnościowa miała mieć szlachetny charakter, ponieważ pieniądze z tytułu jej wpływów miały być skierowane wyłącznie na rzecz niepełnosprawnych. W praktyce wygląda to tak, że rząd w obliczu problemów budżetowych postanowił opłacić z niej 13-ste emerytury.
Czy ten temat Ciebie dotyczy?
Anonimowy rozmówca rządu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" we wrześniu zapowiadał, że możliwe jest rozszerzenie daniny solidarnościowej, a zatem w praktyce ma obejmować większy zakres przedsiębiorców. 
Zgodnie z rządowymi planami próg „podatku od najbogatszych” w 2022 roku ma zostać obniżony do 250 000 zł, a jego stawka zwiększona do 8%. Oznaczać to będzie, że w ten sposób więcej Polaków będzie uznawanych za bogatych, ponieważ niższy próg będzie ich kwalifikować do tego grona szczęśliwców.
Dziś są to jedynie rozważania, lecz jutro wyzysk fiskalny może stać się rzeczywistością. Zwykła zmiana formy prawnej Twojej firmy może okazać się idealnym środkiem prewencji, który zagwarantuje brak przynależności do klubu „Polaków po szkodzie”.

 
Adrian Rosicki Obsługa spółek LTD (UK i Malta)
Grupa spółek www.drozd.biz

telefon główny: 531 080 797 e-mail: asystent@drozd.biz konsultacje: (PL)-Szczecin, Wrocław i Katowice,
(UK)-London i Liverpool, (IT)-Milano

 

Bibliografia:
https://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/7825319,rzad-podarki-zrodla-dochodu-wplywy-budzet.html
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26612585,rzad-moze-szukac-pieniedzy-w-kieszeniach-dobrze-zarabiajacych.html
https://www.e-gorzyce.pl/2020/12/jak-nie-radni-to-rzad-uderza-nam-po-kieszeniach-nowe-podatki-w-2021-roku/
 


Powrót